Jestem dobudówką i … jestem z tego dumny !

ObrazekChyba nie muszę nikomu tłumaczyć ile tego typu domków znajduje się w Zachodniej Europie, a w szczególności w Angli. Jest to taki odpowiednik naszej “kostki”. Pamiętam, gdy po raz pierwszy je widziałem, bardzo mi się takie małe domki podobały. Niestety, gdy okazuje się, że każda dzielnica wygląda podobnie, zachwyt no cóż… lekko odchodzi… Co ciekawe każdy domek mimo, że wygląda identycznie jak ten z którym sąsiaduje, posiada większą lub mniejszą dobudówkę. Problem w tym, że myśląc o dobudówce, przeważnie staramy się stworzyć coś, co będzie pasowało do głównego budynku i w efekcie się z nim zlewało.

Co by było, gdyby dobudówka nawiązując do budynku nie bała się czasów, w których została stworzona?

ObrazekArchitekci proponując dobudówkę tego bliźniaczego domu zdecydowali się właśnie na tego typu odważną realizację. Głównie chodziło o otwarcie budynku na duży ogród, na który wychodziły tylko małe drzwi techniczne. Poprzez integrację starego z nowym otrzymali zupełnie nową, lepszą przestrzeń wewnętrzną powiększoną (optycznie) o ogród.

ObrazekPamiętam, jak podczas jednego z wyjazdów na studiach z grupą BUA (Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna) zwiedzaliśmy architekturę niemiecką. W małym miasteczku Tubingen zaintrygował mnie niewielki budynek. Był to domek piętrowy, gdzie piętro składało się ze starego muru pruskiego (co najmniej sto letni), a parter składał się nowoczesnej przebudówki skonstruowanej ze szklanej witryny połączonej z surowym betonem. Cała ta kompozycja wyglądała rewelacyjnie i każdy z tych materiałów nawiązywał do czasów swojego powstania. Od tamtej pory próbuje znaleźć zdjęcie tego budynku na necie, ale póki co bezskutecznie.

ObrazekNo nic. Tego typu dobudówki, nadbudówki i przybudówki zrobione odważnie i z gustem zawsze cieszą oko i nie da się ukryć, że bardzo inspirują.

Więcej zdjęć i informacji tej Belgijskiej dobudówki na:

http://www.archdaily.com/318463/campanules-house-exar-architecture/

Advertisements

Tags: , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: