Wzorowa renowacja zabytku.. oby więcej takich

Obrazek

Wpasowując się w typowy model polskiej rodziny, tuż po studiach wyemigrowaliśmy z żoną do Anglii. Trafiliśmy tam między innymi do niezbyt ciekawego miasta – Bradford w północnej Anglii. Jest to przemysłowe miasto, które w XIX wieku stało się międzynarodowym centrum produkcji tkanin. W tamtym czasie powstało tutaj wiele fabryk produkujących te wyroby, które z biegiem czasu opustoszały i popadły w ruinę. Największą tego typu fabryką (na świecie w owym czasie) było Lister Mills, w którym pracowało 11 tyś osób. Fabryka powstała pod koniec XIX wieku i prężnie funkcjonowała aż do lat 80tych XX w. W roku 1992 przestała być rentowna i została zamknięta. Było wiele pomysłów na odbudowanie tej fabryki, aż w końcu w roku 2000 cały teren wykupił deweloper zwany Urban Splash i zaproponował jedną z najciekawszych renowacji jakie widziałem.

Główna część fabryki składa się z dwóch 6cio piętrowych budynków, które z budynków produkcyjnych zostały przemienione na apartamenty (lofty)Obrazek

Mieliśmy szczęście przez rok mieszkać w jednym z tych apartamentów i muszę powiedzieć, że mieszkało się super. Deweloper i architekt bardzo odważnie łączyli nowe rozwiązania ze starymi, pokazując pozostałości po funkcjach i elementach, które tam wcześniej się znajdowały.

Obrazek

Na samym początku, gdy zobaczyłem taki pomysł na zagospodarowania dachu drugiego z budynków fabrycznych, stwierdziłem, że ktoś oszalał. Jednak po dokładnemu przyjrzeniu się projektowi, muszę przyznać, że pomysł jest bardzo innowacyjny i co najważniejsze, bardzo trafiony.

ObrazekNie tylko zagospodarowanie dachu zasługuje na wzmiankę. Cały budynek jest cudownie odrestaurowany w miejscach, gdzie się dało, czyli kolumny, ściany zewnętrzne i niektóre wewnętrzne, a także i betonowe sufity. Resztę wypełniono nowoczesną architekturą.

Obrazek

klatka schodowa jest świetnym przykładem, jak poprzez pozostawienie kawałka starych schodów i zaproponowanie zupełnie nowego rozwiązania, przestrzeń wejściowa staje się o wiele ciekawsza i prawdę mówiąc, aż odechciewa się używać windy.

Obrazek

W samych mieszkaniach ściany zewnętrzne jak i sufity zostały odrestaurowane, co w połączeniu z prostymi białymi ścianami tworzyło świetne rozwiązanie.

Obrazek

Warto zauważyć, że na styku podłoga / ściana / sufit nie ma żadnych listew maskujących (użyto tylko silikonu, by podkreślić proste, nowe elementy)

Obrazek

Świetny zabieg był wykorzystany także przy drzwiach do poszczególnych apartamentów, gdzie od strony korytarza stworzono iluzję wielkich drzwi magazynowych

Obrazek

a od strony mieszkania tylko niewielka część drzwi się otwierała na korytarz. Za drugą częścią była łazienka.

ObrazekJedynym minusem tego założenia jest mało funkcjonalna, ale bardzo ładnie zagospodarowana przestrzeń między budynkami, pod którą kryje się parking podziemny.

ObrazekBardzo podobają mi się takie detale jak wielkie czerwone wywiewy, niebieska obwódka zaznaczająca wejście, a także i ta struktura z czerwonych dwuteowników wskazująca, że coś w tym miejscu się zmieniło

.Obrazek

Advertisements

Tags: , , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

One response to “Wzorowa renowacja zabytku.. oby więcej takich”

  1. Akcesoria łazienkowe sklep internetowy says :

    I w końcu mam to co chciałam dzięki BLOGTITLE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: