Mają rozmach sk…. czyli troszkę większe ogrody botaniczne.

Obrazek

Są miejsca na ziemi, gdzie słowa Siary Siarzewskiego z Killera aż same cisną się na usta. Tak było, gdy zwiedzałem dwa miejsca o których chcę dzisiaj opowiedzieć. Był to Eden Project w Kornwalii w południowej Anglii, oraz nowy Park Botaniczny w Singapurze. Niestety ten drugi mogłem podziwiać tylko z góry jak się budował, a wyglądał on tak (marzec 2011):

Obrazek

Później czytałem już tylko informacje o jego otwarciu. Park botaniczny stworzony został tuż obok Mariny i ulicznego toru formuły 1, czyli w ścisłym centrum miasta. Plan zakłada wybudowanie trzech ogrodów o łącznej powierzchni 101 hektarów (tuż przy centrum miasta). Ta wybudowana już część jest największą z planowanych.

ObrazekW ogrodzie przewidziano wiele atrakcji. Stworzone dwie wielkie szklarnie z roślinami tropikalnymi, sztuczne “Superdrzewa” obrośnięte roślinnością sięgające 50 metrów wysokości, które są w nocy pięknie podświetlone, czy też kładki, dzięki którym możemy poruszać się na wysokości koron drzew.

ObrazekCałość poprzez przeplatanie się ultra nowoczesnych konstrukcji z tropikalną roślinnością bardzo pasuje do klimatu Singapuru. Tak właśnie się buduje, gdy jest nadwyżka pieniędzy (z tego co wiem, to w Singapurze nie słyszeli o słowie kryzys) oraz chęć pokazania światu, że nie ma rzeczy niemożliwych.

EDEN PROJECT

ObrazekChyba tym samym kierowali się Anglicy na przełomie wieku, gdy projektowali, a następnie wybudowali w ciągu dwóch i pół roku Eden Project. W wyeksploatowanym wyrobisku gliny, wstawiono dwie olbrzymie szklarnie (największe szklarnie świata), w których został stworzony klimat tropikalny, oraz klimat morza Śródziemnego.

ObrazekKonstrukcja jest kopułą zbudowaną z heksagonów, przekrytych termoplastyczną, dwuwarstwową membraną między którą zostały stworzone swego rodzaju poduszki powietrzne. Dzięki temu zabiegowi, całość jest bardzo stabilna i wytrzymała, a przy tym bardzo lekka.

Obrazek

W lewym dolnym rogu tego zdjęcia jest parking dla zwiedzających (można porównać wielkość samochodu z kopułą)

Więcej informacji na temat Ogrodu w Singapurze:

Archdaily: http://www.archdaily.com/254471/gardens-by-the-bay-grant-associates/

Oficjalna strona: http://www.gardensbythebay.com.sg/

krótki opis: http://www.guidemesingapore.com/blog-post/singapore-life/singapore-gardens-by-the-bay-eco-tourism-icon

Eden Project:

oficjalna strona: http://www.edenproject.com/

Advertisements

Tags: , , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: