Kościół inny niż wszystkie

ObrazekGdy podczas studiów zwiedzałem razem z BUA (Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna) nowe realizacje architektoniczne w Niemczech, na jednej z nowych dzielnic Freiburga natknęliśmy się na ten oto kościół. Stoi on przy centralnym placu i z zewnątrz… no cóż… gdyby nie krzyż, to zupełnie nie powiedziałbym, że to kościół.

Obrazek

A nie jest to taki tam sobie kościółek. Są to dwa kościoły połączone ze sobą. W jednej trzeciej protestancki, a w dwóch trzecich katolicki. Obie części przedzielone są czterema ruchomymi betonowymi ścianami sterowanymi silnikami, każda o wadze 22 ton (nie chciałbym nastawiać takiej ścianki z powrotem na szynę, jak spadnie). Na zdjęciu poniżej dokładnie widać jakie są to kolosy.

Obrazek

Wiem, co sobie myślicie. Ok, ciekawy przykład architektury brutalistycznej, ale… ale czym się tu podniecać? Gładkie ściany, nachylone pod różnym kątem i połączone ze sobą również pod różnym kątem… po prostu ciekawy budynek. Otóż takie wrażenie można odnieść ze zdjęć. Aby dokładnie go zrozumieć trzeba go samemu zwiedzić.

Obrazek

Nie wiem, może trochę teraz palnę głupotę, ale moim zdaniem ten budynek o wiele bardziej nawiązuje do kościołów gotyckich niż jakieś neogotyckie budowle. Ta surowość materiałów (beton i drewno), gra światła i cienia, strzelistość niewielkich przestrzeni i do tego te wielkie przesuwne ściany powodują, że człowiek się ani nie rozprasza żadnymi zdobieniami (jak to było w renesansie, czy baroku), a także czuje się niewielki wobec Boga (poprzez zastosowanie tych olbrzymich ścian/drzwi)

ObrazekCo ciekawe ściany można zupełnie rozsunąć, tworząc jedną wielką salę

Obrazek

Przykład zamkniętej i otwartej przestrzeni najlepiej obrazują dwa rzuty poniżej.

ObrazekObrazek

Mimo, że bryła wygląda prosto, cała technologia otrzymania równych linii łączenia się formatów odlewanego betonu (zwłaszcza przy nieregularnych kątach i pochyłach ścian), odpowiedniej izolacyjności i dbania o równe schnięcie betonu było bardzo trudne. Jak zacząłem o tym czytać na ArchDaily, to przypominało mi to wywód James’a May’a z Top Gear o nowatorskim rozwiązaniu w danym samochodzie. Mi wystarczy wiedzieć, że technologia budowania była skomplikowana, ale wiem, że istnieje taki mały James May w każdym z nas, więc po więcej szczegółów odsyłam na: http://www.archdaily.com/307110/double-church-for-two-faiths-kister-scheithauer-gross-architects-and-urban-planners/

Advertisements

Tags: , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: