Jest nadzieja na świetną architekturę !

Obrazek

Czasami, spacerując wzdłuż kolejnego nowego osiedla, zaczynam zastanawiać się, co dokładnie kierowało ludźmi wybierającymi takie, a nie inne projekty. Czuję się, jakbym otworzył katalog i miał dokładną wystawkę gotowych projektów w 3D. Przechodząc obok “przerobionej” Ali 3, Zosi 5, czy Helki G2 widzę, że tak naprawdę ludzie pragnąc wprowadzić odważny element w swoim domu, doklejają do niego wielki portal renesansowy lub barokowy. Nie wiem, czy chcą przez to coś udowodnić, czy po prostu chcą pokazać, że ten portal nijak nie pasuje do tego domu (właściwie żadnego domu). Nie zrozumcie mnie źle, nie narzekam na katalogowce. Cieszę się, że są, gdyż nie wszystkim zależy na indywidualnej architekturze i wiele osób będzie zadowolonych budując kolejną Agę 3. Czasami niestety w przypadku osób szukających czegoś więcej w swoim nowym domu, katalogi “wypaczają” percepcję dobrej architektury i ciężko jest później taką osobę “nawrócić”. Niektórzy się poddają i doklejają portale, inni dorzucają jeszcze inne detale…. całe szczęście istnieją jeszcze architekci, którym chce się edukować inwestora i walczyć z każdym niepotrzebnym detalem.

Obrazek

Jest takie powiedzenie “Less is more”, czyli im mniej detalu tym budynek staje się ciekawszy i bardziej wartościowy. Powyższe zdjęcie można łatwo pomylić z wizualizacją. Na próżno szukać tutaj rynien, rur spustowych, ornamentowego portalu , czy innych typowych detali. Nie ma nawet żadnego komina wentylacyjnego. Nie myślcie przypadkiem, że architekci zapomnieli. Po prostu spędzili wielokrotnie więcej czasu tylko po to, by ich nie było widać, by nie odciągały wzroku od tego, co najważniejsze, czyli bardzo dojrzałej architektury.

Obrazek

Uwierzcie mi, aby otrzymać taką prostą w formie bryłę o odpowiednich proporcjach, potrzeba długich godzin projektowania, a także wielu spotkań z klientem, aby nabrał zaufania i był gotowy zawierzyć swój dom w ręce dobrych architektów. Całe szczęści architekci z Pracowni 111 http://www.pracownia111.pl byli gotowi poświęcić ten długi czas projektowania i “edukacji” inwestora.

Obrazek

W tym projekcie nie tylko forma jest minimalistyczna. Gama kolorystyczna została zredukowana do trzech oddzielnych barw: szary, brązowy i biały. Można było to otrzymać, poprzez użycie nowoczesnych materiałów takich jak np. płyty włókno-cementowe na poszycie dachu (zamiast tradycyjnej dachówki), drewna “zasłaniającego” bramę do garażu, czy dopasowania barwy deski elewacyjnej do stolarki okiennej.

Obrazek

Inwestor na tyle przełamał swoje obawy do nowoczesnej architektury, że wnętrze nie odbiega znacząco od tego, co widzimy na zewnątrz… Po prostu minimalizm pełną gębą!

Obrazek

Gratuluję odważnego projektu, wytrwałego inwestora i długich godzin spędzonych na przygotowaniach światowej klasy architektury tutaj u nas w Gdańsku.

Projekt: Pracownia 111

Strona projektu: http://www.pracownia111.pl/praca.php?id=5000

Zdjęcia: Pracownia 111

Advertisements

Tags: , , , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

4 responses to “Jest nadzieja na świetną architekturę !”

  1. Dawid says :

    Miło 🙂

  2. Karolina says :

    Doskonałe przykłady 🙂 Zgadzam się, że czasami mniej tak naprawdę znaczy więcej 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: