Nowoczesny materiał elewacyjny: Płyty włókno-cementowe

Obrazek

Pisząc ostatni post zacząłem się zastanawiać, czemu ten budynek na tle innych domów wygląda aż tak nowocześnie. Jednym z aspektów na pewno jest bardzo prosta forma bryły skrupulatnie okrojona z każdego niepotrzebnego detalu. Innym są materiały użyte do budowy. Oprócz tynku, drewna i kamienia na elewacji, aby zachować jednolitą białą bryłę, do poszycia dachu wykorzystano białe płyty włókno-cementowe (ew. włóknowo-cementowe). Jest to świetny materiał zarówno na dach jak i na elewację, gdyż jest bardzo wytrzymały, nie odbarwia się, nie wymaga konserwacji i co najważniejsze, nie starzeje się.

Obrazek

Firmy zagraniczne dawno już doceniły walory tego materiału. Jest on bardzo często wykorzystywany na elewacjach budynków użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli (głównie dzięki intensywnej kolorystyce paneli). Powyżej budynek szkoły w Oslo

Obrazek

Płyta włókno-cementowa pozwala także na uzyskanie wręcz kosmicznych kształtów. Jest cienka, w miarę łatwa w obróbce i można nią obłożyć prawie każdą płaszczyznę domu. Powyższy przykład, to domek w Australii

Obrazek

W Polsce elewacje z płyty włókno-cementowej można zauważyć na wielu budynkach uważanych za jedne z najlepszych realizacji ostatnich 10 lat opisanych w książce “101 najciekawszych polskich budynków dekady”. Co więcej te budynki znalazły uznanie za granicą i zostały opisywane na wielkich zagranicznych blogach architektonicznych tak jak budynek sportów wodnych autorstwa Piotra Kuczia w Czechowicach-Dziedzicach powyżej, szerzej opisany na zagranicznym blogu Archdaily.

Obrazek

Rewelacyjne połączenie intensywnego koloru z szarą, gładką elewacją wykorzystano także przy budowie osiedla domków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej pod Krakowem. Zespół mieszkaniowy Zaułek Onyx jest osiedlem bardzo nowatorskim i odważnym. Niewielka kubatura domków poprzez użyte materiały uzyskuje naprawdę niepowtarzalny charakter.

Obrazek

Czemu więc pomimo tylu atutów i tak ciekawych inspiracji, płyta włókno-cementowa jest tak rzadko stosowanym materiałem w polskich realizacjach? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. 1m2 płyty to koszt od 150-250 zł (nie licząc odpadów). W stosunku do najbardziej popularnej elewacji tynkowej na styropianie, to koszt 5-8 razy większy. Montaż elewacji wykonanej przez firmy wyspecjalizowane w okładaniu budynków płytą włókno-cementową, to koszt około 500zł za 1m2 gotowej elewacji (w cenie płyta, stelaż i ocieplenie).

Niestety jest to droższy materiał od powszechnie stosowanych, ale biorąc pod uwagę jego wygląd i fakt, że nie wymaga od nas praktycznie żadnej konserwacji, jest to koszt warty poniesienia.

Advertisements

Tags: , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: