Po co jechać do Gruzji?…. Aby pójść do McDonalda!

Obrazek

Podróżując po świecie często smakujemy lokalnej kuchni, ale często z braku czasu lub z przyzwyczajenia, a już na pewno dlatego, że wiemy, co dostaniemy wybieramy miejsca znane, czyli wielkie światowe sieciówki….

Ten wpis absolutnie nie będzie zajmował się kwestią naszych przyzwyczajeń, ponieważ ten McDonald w Gruzyjskim mieście Batumi jest sam w sobie powodem, aby tam pojechać.

Obrazek

Ostatnimi czasy można zauważyć, że McDonaldy się zmieniają, że już nie buduje się tylko charakterystycznych budek, że jest tendencja pójścia w nowoczesną architekturę taką jak np. przebudowa McDonalda przy Uniwersytecie Gdańskim z wkomponowanym dużym M w budynek. Bardzo podoba mi się to odważne podejście z łamaniem rozpoznawalnej tradycji, jednak nic nie było mnie w stanie przygotować na tą realizację.

Obrazek

Poprzez planowane funkcje i ulokowanie tego McDonalda w centralnym punkcie nadmorskiego kurortu, architekt musiał sprostać szeregu wymagań klienta. Po pierwsze, budynek musiał zajmować jak najmniejszą część działki, aby pozostałą część przeznaczyć na rekreację. Po drugie funkcja stacji benzynowej musiała być zupełnie oddzielona od restauracji. Muszę przyznać, że architekt Giorgi Khmaladze w mistrzowski sposób sprostał tym wymaganiom.

Obrazek

Cała część zaplecza restauracji zlokalizowana jest na parterze, a łagodne schody przy których zlokalizowane są pierwsze stoły jadalniane zabierają nas na otwarte patio na górnych piętrach. Co ciekawe na górnej stronie zadaszenia stacji zlokalizowano pochylony ku wnętrzu restauracji ogród, który izoluje klientów od hałasu miasta oraz stacji benzynowej.

Obrazek

Muszę przyznać, że jedyną dla mnie wadą tego budynku jest fakt, że on w żaden sposób nie przypomina McDonalda…. ale czy tak naprawdę jest to wada?

515dd8bab3fc4b2ba700013f_fuel-station-mcdonalds-giorgi-khmaladze_socar_mcdonalds_12-1000x500

Więcej informacji i zdjęć na Archdaily: http://www.archdaily.com/355340/

Advertisements

Tags: , , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

One response to “Po co jechać do Gruzji?…. Aby pójść do McDonalda!”

  1. stomatolog bytom says :

    Fajne spojrzenie na historię, każdy winien rozczytać również zaznajomić się
    z tematem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: