Maksymalne wykorzystanie kawalerki (3 przykłady)

Obrazek

Ostatnio przeczytałem wpisu na bryle o świetnie zaprojektowanej kawalerce we Wrocławiu. Realizacja opisana w tym artykule bardzo przypadła mi do gustu i chciałbym przedstawić zarówno ją, jak i inne realizacje, które mogą służyć jako bardzo dobre inspiracje dla naszych rodzimych wnętrzarzy.

ObrazekWarto zauważyć w tej kawalerce sprytne wykorzystanie (nie)wielkiej wysokości. Szacuję, że wysokość pomieszczenia wynosi około 3,8 metrów, stąd nie zmieściłoby się piętro o wysokości minimum 2 metrów. W celu uzyskania swobodnego korzystania z piętra, korytarz na górze umiejscowiony jest tuż nad szafkami i jest przesunięty względem korytarza dolnego. Nad dolnym korytarzem mieści się łóżko. Na następnym zdjęciu i przekroju dobrze będzie widać ten zabieg.

ObrazekZabieg z tymi wysokościami przypomina mi rozwiązanie z Madrytu, gdzie projektant wkopał się w głąb mieszkania leżącego na parterze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugie mieszkanko znajduje się na Manhattanie w Nowym Yorku.

Jest to mieszkanie (loft) z tarasem na dachu. Architekt z bardzo ciemnego, ciasnego i zabudowanego mieszkanka stworzył bardzo jasną i otwartą przestrzeń. Co ciekawe jedynymi czterema meblami ruchomymi są sofa, krzesło, stolik i łóżko. Resztę mebli stanowią szafy zabudowane znajdujące się w ścianach i pod schodami.

A tak mieszkanie wyglądało przed remontem. Jest to jeden z przykładów, że jak chce się uzyskać ciekawą przestrzeń w starym mieszkaniu, trzeba zacząć od wyburzenia wszystkiego co nie jest nośnewink

Ostatnia kawalerka znajduje się w dzielnicy Camden w Londynie.

Ogólnie jest to sześcian wrzucony do pokoju i przystawiony do ściany z wieloma półkami. Szczerze powiem, że zajęło mi chwilkę czasu, by ujrzeć na tym pierwszym zdjęciu schody na górę. Bardzo fajne jest to, że obok bardzo prostej formy sześcianu, architekt umieścił gigantyczną siatkę półek, które mimo swojego pozornego chaosu, skrywają w sobie schody, kuchnię, biurko itd.

Trzy kawalerki w trzech różnych zakątkach świata posiadające różne wnętrza. To co je łączy, to fakt, że mieszczą się w starych budynkach i posiadają wysokie sufity. Nic, tylko szukać mieszkania z potencjałem w starej kamienicy.

Kawalerka z Wrocławia – zdjęcia: S. Zakączkowski, projekt: Ewa Czerny

Kawalerka z Nowego Jorku – zdjęcia: Taggart Sorensen, projekt: Specht Harpman

Kawalerka z Londynu – zdjęcia: Armando Elias, projekt: Craft Design

Advertisements

Tags: , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

4 responses to “Maksymalne wykorzystanie kawalerki (3 przykłady)”

 1. Petro-system says :

  To z Manhattanu znacznie bardziej przytulne i “spokojniejsze” niż to pierwsze, które mimo wszystko ze względu na kolory wydawałoby się pozornie bardziej stonowane.

 2. sonia says :

  To mieszkanko we Wrocławiu jest naprawdę pomysłowo zrobione. Podoba mi się ten pomysł wykorzystania schodów jako półek na książki. Mebli jest niewiele, ale one zmniejszyłyby tylko przestrzeń.

 3. Angelika says :

  I to jest projekt, nie dość, że wygląda świetnie to jeszcze jest “do życia”.

 4. Dekorujmy.com.pl says :

  Wolne miejsce wykorzystane w 100% 🙂 Chyba każdy, nawet najmniejszy zakamarek znalazł swoje zastosowanie. Najbardziej mi się podoba pomysł ze schodami !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: