Tradycyjna nowoczesność

Obrazek

Jak zaprojektować nowoczesny budynek otoczony starą tradycyjną zabudową? Jak sprawić, aby zachowując stary charakter, budynek mógł wyglądać na skrajnie nowoczesny? Czy tradycyjne materiały takie jak gont drewniany czy strzecha od razu muszą przekreślić nowoczesny charakter budynku? Te i pewnie wiele innych podobnych pytań postawili sobie architekci pracując nad projektami tych dwóch bardzo ciekawych realizacji.

Obrazek

Pierwszą z nich jest projekt Muzeum Wsi Opolskiej naszych rodzimych architektów, czyli Iwony Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego z pracowni db2. Budynek administracyjno-recepcyjny stanowi swego rodzaju bramę do muzeum/skansenu. Forma budynku nawiązuje do zwyczajnej stodoły, jednak poprzez zastosowanie tradycyjnych materiałów w niekonwencjonalny sposób budynek nabrał nowoczesnego charakteru.ObrazekObrazekObrazek

Drugi budynek pochodzi już z Holandii i podobnie jak Polska realizacja świetnie łączy w sobie tradycyjne materiały z nowoczesnym designem.

Obrazek

Budynek ten to już przeróbka starej stodoły na nowoczesne biuro. Architekci z arend groenewegen architect świetnie pokazali jak otrzymać nowoczesny budynek bez konieczności wyburzenia starego.

Obrazek

Budynek bazuje na starej istniejącej konstrukcji flamandzkiej stodoły. Architekci pozostawili wszystkie elementy konstrukcyjne datowane na ok.1800 rok. Resztę, czyli ściany dach i podłogę w całości wymienili.

Obrazek

Obrazek

Aby spełnić współczesne normy odnośnie oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i przystosowania budynku do nowej funkcji architekci wykonali szereg zabiegów. Do otrzymania maksymalnej ilości światła słonecznego, wszystkie zewnętrzne ściany są przeszklone. Warstwa żaluzji z ciemnego palonego drewna ukrywa nowoczesny charakter wnętrza. Sprawia także, że ilość światła zewnętrznego jest dozowana (np. latem).

Obrazek

Obrazek

W projekcie zastosowano także ogrzewanie podłogowe oraz wentylację mechaniczną. Na środku pomieszczenia ustawiono drewniany sześcian pełniący funkcję sanitariatów i zaplecza.

ObrazekObrazek

ObrazekMnie w tym projekcie i tak najbardziej urzekła strzecha z ostrymi krawędziami w połączeniu z ciemnymi żaluzjami. Gratulacje dla architektów.

Obrazek

Advertisements

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

About arch. Przemysław Śliwiński

Architekt, projektant, twórca domów modułowych SmartMod www.smart-mod.pl

One response to “Tradycyjna nowoczesność”

  1. Kris says :

    ładne te budynki z artykułu ‘tradycyjna nowoczesność” zapraszam na gontbud.blog.pl

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: